Živé ploty jsou velice oblíbenou přírodní stěnou, která ohraničuje pozemek a poskytuje dostatek soukromí. To však v případě, že majitel poskytne živému plotu potřebné podmínky k růstu a v průběhu dalších let se o něj bude náležitě starat, to znamená hlavně jeho stříhání do požadovaného tvaru. Než se pustíme do samotné výsadby, je třeba se rozhodnout pro druh rostlin a zvolit správnou dobu.
Jaké rostliny zvolit
Je třeba vzít v úvahu, jak se která rostlina hodí k pozemku, jak bude lahodit vašemu oku a jak bude co nejlépe chránit vaše soukromí. Rozhoduje také dostatek místa pro růst živého plotu a vaše časové možnosti k pravidelné údržbě. Nenáročné opadavé listnáče se hodí spíš na chatu, kam nejezdíte v zimě. Naopak u rodinného domu jsou lepší stále zelené keře, které vytvoří soukromí po celý rok.
Druhy rostlin
- Jehličnany – nejoblíbenější je zerav, známý také jako túje. Rychle roste, snadno se stříhá a tvaruje. Nesnese ale příliš suché stanoviště a nedá se zmladit řezem. Rychle prosychají i smrky a borovice, které je ovšem nutné již od začátku sestřihávat, jinak vyrostou do závratné výšky a nezahustí větve. Méně náročným je tis, který lze i zmlazovat a obrazí i ze starého dřeva. Pozor ovšem na jedovatost všech částí, kromě dužnatého míšku
- Listnáče – nenáročné jsou habry a buky, které hustě prorůstají a snadno se tvarují. Pokud hodně spěcháte, zkuste jilm sibiřský, který za rok povyroste až o metr a půl a nevyžaduje příliš kvalitní půdu. Jeho negativem je, že na zimu opadá, takže je nevyhnete hrabání listí. Z kvetoucích keřů se těší oblibě bobkovišeň, mahónie, stálezelený dřišťál či zimoztráz vždyzelený. Krásné květenství má šeřík, kdoulovec a zlatice. Neprostupné jsou trnité akáty nebo šípky. Barevně zajímavé mohou být kombinace různých rostlin.
Kdy vysazovat?
Jehličnany i listnáče by se měly vysadit nejpozději do poloviny října, aby stačily do zimy zakořenit. Příznivým obdobím je i jaro. Ideálním počasím je chladno a mlhavo.
V jakých vzdálenostech
Nejprve si vyměřte vzdálenosti, které by měly být mezi jednotlivými sazenicemi cca 60 cm. K lepšímu prospívání je dobré do připravené jamky nasypat trochu kvalitní zeminy či kompostu. Nejprve naplňte jamku vodou a po vsazení rostlinky ji opět důkladně zalijte.